Родољуби заједно уз националну заставу: У Малом Зворнику обележени Дан српског јединства и победоносни пробој Солунског фронта
Свечаност обележавања Дана српског јединства, слободе и националне заставе, у недељу, 15. септембра, на мосту краља Александра I Карађорђевића (Стари мост), око поднева, поред редовних локалних учесника из општине Мали Зворник и града Зворника, својим присуством увеличали су протагонисти овогодишње прославе у Малом Зворнику – чланови Удружења ветерана 63. падобранске бригаде, са родољубима из братских удружења.
Свечаност су организовали у сарадњи са ветеранским удружењима из Републике Србије и Републике Српске.
У Малом Зворнику су боравили државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије, Миле Косић, помоћник министра одбране Републике Србије, генерал Предраг Бандић, као и представници удружења:
Из Србије: чланови Удружења ветерана 63. падобранске бригаде, Удружења ветерана Гардијске бригаде, Удружење ветерана 125. моторизоване бригаде, Удружења ветерана 72. специјалне бригаде, Удружења ветерана Жандармерије, Удружења ветерана Јединице за специјалне операције (ЈСО), Удружења ветерана „Кошаре”, Савеза удружења Ратних војних инвалида (РВИ) и породице палих бораца Војводине, Удружења РВИ и породице палих бораца Сомбор, Удружења РВИ и породице палих бораца Врбас, Удружења РВИ и породице палих бораца Србобран, Удружења РВИ и породице палих бораца Нови Сад, Удружења града Краљева, као и остала удружења са којима наведени ветерани сарађују.
Из Републике Српске: чланови Удружења ветерана 65. заштитног пука Војске Републике Српске, Савеза удружења РВИ РС, Борачке организације Републике Српске, као и остала војна и полицијска удружења из регије Бирач.
Свечаност је почела симболичним спајањем застава на средини моста, у којем су, поред ратних ветерана, учествовали и представници удружења младих из Малог Зворника и Зворника.
Учесници културно-уметничког програма ове године били су Етно група „Звуци са камена” (српским родољубивим песмама), певачка група Библиотеке „17. септембар” (изворна песма „Заспо Јанко под јабланом…” и фолклорна секција Библиотеке „17. септембар” (играма из Лесковца).
Минутом ћутања учесници су одали пошту српским војницима, који су дали свој живот за јединство и слободу српског народа.
Пригодним говорима скупу су се обратили генерал полиције Миленко Каришик, први Командант Специјалне јединице полиције Републике Српске, формиране априла 1992. године и директорица Библиотеке „17. септембар” у Малом Зворнику, Славојка Спасеновић.
По завршетку програма за госте је уприличен обилазак културно – историјског објекта „Подземни град Карађорђевића”.
Празник који обележавамо има дубоко значење за наш народ. Он симболизује наше јединство, слободу и понос и подсећа нас на храброст и одлучност наших предака, који су се заједно борили за слободу.
Дан српског јединства, слободе и националне заставе, како је пун назив, се од 2021. године обележава у Србији и Републици Српској у знак сећања на 15. септембар 1918. године када је, у Првом светском рату, пробијен Солунски фронт.
Петнаестог септембра 1918. године пробијене су линије бугарско-немачке, које су утврђене на планинским висовима на северу Грчке, односно Македоније, на висини од 1.600 метара, са различитим котама.
Дан пре тога, 14. септембра, систематском артиљеријском ватром направљена је припрема, али фронт је пробијен пешадијом.
Солунски фронт је био дугачак више од 100 километара, а бреша где је пробијен била је између седам и девет километара.
Учествовало је 177.000 војника, десетине дивизија и три српске армије. Друга армија имала је три дивизије. Шумадијска дивизија Друге армије, која је пробила Солунски фронт, била је ударна песница са Степом Степановићем на челу.
У позадини је била Тимочка дивизија, а иза њих добровољачка југословенска дивизија. Са стране су биле две француске дивизије.
На пробој Солунског фронта чекало се три године због надмоћи непријатељских јединица. Две године пре тога, 1916. године, српска војска је успела да освоји Кајмакчалан и Битољ.
Било је повремених борби, али због снаге непријатеља, због процена команданата, донета је одлука у јесен 1917. да се почне са пробојем фронта пре зиме и велике магле.
Последице борби у људским жртвама су огромне. У току самог пробоја Солунског фронта од 5000 до 7000 људи је сахрањено на Зејтинлику.
Историчари наводе: „То је било чувено ослобађање земље за само 45 дана које је у извештајима француског генерала Франше Депереа истакнуто кроз речи да ‘француска коњица не може да стигне српску пешадију која хита у слободу’.”
Сматра се да су то епски тренуци за садашњост, а за неке можда и несхватљиви – јунаштво и спремност за жртвовањем, да се дâ и последњи атом снаге.
„То је генерација Срба која је оставила огроман траг како у националној тако и у европској историји, какав ће тешко бити поновљен”.
Овај догађај, по многима, један је од највеличанственијих тренутака у српској историји. У Краљевини Југославије 15. септембар био је дан славе српске војске и дан слободе.
Обележаван је на различите начине. Нарочито спектакуларно обележавање било је на десетогодишњицу 1928. и 1938. године. Многи пукови имали су славу тога дана. Указом краља Александра, врховног команданта, многа удружења, посебно удружења резервних официра, су тај дан славила као свој празник.
💻 Извори: Општинска управа општине Мали Зворник / Библиотека „17. септембар” / Туристичка организација општине Мали Зворник / Мали Зворник инфо
📷 Фото галерија: Мали Зворник инфо
🗃 Архива вести и објава: Мали Зворник инфо
Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave u Podrinju