Депонија у Каракају и даље гори: Радаљ, Доња Борина и Брасина данима су у облаку густог дима који прети токсичним концентрацијама загађујућих честица
Ни четврти дан ватрогасци у Зворнику (РС – БиХ) не успевају да угасе пожар на неуређеној и напуштеној депонији „Тилић ада” у Каракају, која се налази на самој обали реке Дрине.
Густи дим непрекидно куља и шири се унаоколо, највише у правцу месних заједница Радаљ, Доња Борина и Брасина у општини Мали Зворник, али и даље ка Лозници.
Чистог ваздуха у овим селима готово да нема.
Већина кућа јутрос била је у магли од плавичастог дима.
Ситуација је више него алармантна.
Дешава се да се количина дима повремено смањи, услед промене правца ветра, али то траје веома кратко.
Грађани се, забринути за сопствено здравље, као и за здравље своје деце, оглашавају се на друштвеним мрежама, негодујући и тражећи помоћ.
Наводе да су због дима принуђени да седе у кућама, са затвореним вратима и прозорима.
Неки се жале и на главобољу и отежано дисање.
Будући да су за данас и наредне дане најављене веома високе температуре ваздуха, мештани ових села оправдано брину како ће функционисати у оваквим условима и питају када ће депонија бити угашена.
Општина Мали Зворник упутила је на неколико адреса апел надлежнима у Републици Србији да реагују и помогну у решавању проблема услед пожара на депонији.
Председник општине Мали Зворник, Зоран Јевтић, рекао је да је дописе и молбе за помоћ упутио Министарству заштите животне средине Републике Србије, Републичкој еколошкој инспекцији и Заводу за јавно здравље, из Шапца, са захтевом да хитно реагују, ради заштите здравља становништва погођеног испарењима из пожара на депонији у Зворнику.
У одговору Завода за јавно здравље (ЗЈЗ) из Шапца, који је стигао јуче, наведене су препоруке локалној самоуправи о поступању у оваквој ситуацији, што је општина Мали Зворник одмах истакла на својим званичним порталима на интернету.
Наведено је да у оваквој врсти пожара долази до сагоревања различитих врста материја и да то доводи до емитовања у ваздух различитих загађујућих честица, те да је потребно информисати становништво да избегава директно излагање диму, због постојања могућности акутно токсичних концентрација загађујућих материја у ваздуху и промене правца кретања насталог дима.
„Управо због постојања могућности акутно токсичних концентрација загађујућих материја у ваздуху и промене правца кретања насталог дима, потребно је информисати становништво да избегава директно излагање диму”, наведено је у допису Завода за јавно здравље.
Предлаже се да се у угроженим месним заједницама сво становништво обавести да код појаве дима држи затворене све прозоре и врата у својим стамбеним објектима, као и да избегавају боравак на отвореном. То се односи и на обављање пољопривредних радова.
Посебан опрез потребан је и код конзумирања хране произведене на подручју које трпи утицај дима од пожара.
„Хроничним болесницима и особама са обољењима респираторног система саветује се посебан опрез. У складу са подацима Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ) о правцу ветра, може се вршити орјентациона пројекција кретања и благовремено упозоравање становништва, у случају ширења пожара”, наведено је у одговору Завода за јавно здравље, у Шапцу.
„У контакту сам са градоначелником Зворника, Бојаном Ивановићем. Они раде на санацији, али нисам сигуран да сами могу да зауставе овај пожар, а поготово да трајно реше проблем”, навео је председник општине Мали Зворник, истакавши да се овај проблем понавља сваке године и да га нико не решава.
Он је рекао да је општина Мали Зворник спремна да учини све што може да помогне у решавању овог проблема и да ће локална комунална и еколошка инспекција наставити да свакодневно прате ситуацију на терену.
💻 Извор: Служба за односе са јавношћу Општинске управе општине Мали Зворник
📷 Фото: Служба за односе са јавношћу Општинске управе општине Мали Зворник
🗃 Архива прилога: Мали Зворник инфо