Штаб за ванредне ситуације спроводи појачане мере превенције од пожара на отвореном
Због постојања ризика од појаве пожара на отвореном простору и шумских пожара, услед екстремних временских услова, у Малом Зворнику је у четвртак, 29. августа, одржана хитна седница општинског Штаба за ванредне ситуације на којој су донети закључци о спровођењу низа мера и активности у заштити и спасавању од могућих пожара на отвореном.
На основу поменутих закључака, сви привредни субјекти на територији ове локалне заједнице који поседују грађевинске машине и транспортна средства дужни су да у случају потребе наведену механизацију и возила ставе на располагање општинском Штабу за ванредне ситуације.
У склопу превентивног деловања, предвиђено је и одржавање састанка са представницима Шумског газдинства „Борања”, у Малом Зворнику, ради анализирања ситуације на терену и проактивног поступања у циљу спречавања пожара.
Од Шумске управе биће поново затражено да реагује и обезбеди одговарајући прилаз до неприступачног дела на узвишењу „Орловине”, између Малог Зворника и Сакара, на којем је гашење шумског пожара пре две године било отежано услед непостојања пута.
Надлежне инспекцијске службе општине добиле су задатак да интензивирају рад на терену и обиђу све локације на којима постоји ризик од појаве пожара.
За обилазак терена задужени су и повереници Цивилне заштите, који, осим тога, имају задатак да у случају потребе обавештавају становништво о појави пожара.
Јединице цивилне заштите, чији припадници су обучени за деловање у случају пожара на отвореном и поседују одговарајућу опрему, биће стављене у стање приправности, ради ангажовања у случају потребе.
Командант Штаба за ванредне ситуације у Малом Зворнику и председник општине, Зоран Јевтић, рекао је да свест о постојању ризика од пожара мора бити подигнута на знатно виши ниво, те да је у том смислу неопходна стална едукација, јер наизглед и најбезазленија ситуација може изавати велике проблеме, као што је бацање опушка у сасушену траву или неко дуго слично непримерено или неодговорно понашање, које, на први поглед, не делује превише ризично.
Он је навео да је непрекидно превентивно деловање такође неопходно, имајући у виду да су климатске промене реалност и да ће оне у будућности бити све израженије, као и њихов утицај на животну средину и последице до којих доводе, укључујући и све чешћи недостатак воде услед суше.
Начелник Полицијске станице у Малом Зворнику, Раденко Петровић, рекао је да припадници ове полицијске станице у случају пожара излазе на терен заједно са Ватрогасном јединицом и максимално помажу приликом гашења, те да је овог лета било неколико интервенција услед пожара у домаћинствима.
У оквиру дискусије под тачком Разно, Јевтић је известио чланове Штаба за ванредне ситуације да ће Република Србија, преко Министарства за јавна улагања, финансирати реконструкцију градске и приградске водоводне мреже у општини Мали Зворник, на деоници од Сакара до подвожњака у Радаљу, чија вредност износи око два и по милиона евра, те да је у току рад на прибављању и усаглашавању неопходне документације.
Према његовим речима, у току је и сређивање документације која се тиче друге висинске зоне водовода у Радаљу, која сеже до зграде Основне школе „Стеван Филиповић” у Малом Радаљу, док су планови детаљне регулације за изградњу водовода у трећој висинској зони у Радаљу и водовода у Великој Реци достављени средином седмице Министарству за јавна улагања.
Јевтић је рекао да општина Мали Зворник треба да искористи све могућности које јој се тренутно пружају у погледу подршке од државе, те да наведене пројекте везане за водоснабдевање не би могла самостално да реализује ни за 50 година.
Председник општине рекао је, овом приликом, и то да су многе локалне самоуправе у Србији увеле ванредну ситуацију због недостатка воде, услед великих врућина, те да Мали Зворник одолева у погледу тога, прибегавајући већ неко време рестрикцији од поноћи до шест часова ујутро у месним заједницама Доње Насеље, Радаљ, Доња Борина и Брасина, чиме се током ноћи обезбеђује пуњење резервоара „Шипад”.
Јевтић је информисао чланове Штаба за ванредне ситуације и о почетку реконструкције моста на граничном прелазу Мали Зворник – Каракај, наводећи да је испуњено обећање председника Републике Србије, Александра Вучића, које је у вези тога дао приликом недавне посете општини Мали Зворник и да вредност ових радова износи око 560.000.000 милиона динара, што је у висини годишњег буџета општине Мали Зворник.
„Сви ови пројекти покренути су доласком председника Вучића у Мали Зворник и њему дугујемо највећу захвалност за све”, рекао је председник општине Мали Зворник.
Он је рекао и да га је, након посете председника Вучића, како је председник и обећао, контактирала министарка привреде у Влади Републике Србије, Адријана Месаровић, ради пружања подршке бившим радницима фабрике текстила „Кајра”, којима је послодавац након затварања предузећа остао дужан неколико зарада, те да је након састанка који је уследио у министарству исплаћена једна месечна зарада запосленима и да би послодавац ускоро требало да им исплати и преостале две месечне плате.
Директор Јавног комуналног предузећа „Дрина”, Драган Крстић, рекао је да је ситуација у погледу водоснабдевања на територији општине Мали Зворник стабилна и да нема тешкоћа, осим искључења током ноћи у неколико месних заједница, ради пуњења резервоара „Шипад”, што обезбеђује довољне количине воде за све кориснике током дана.
Крстић је нагласио да постоје и корисници који нерационално троше воду за производњу ракије, те да притом вређају запослене ЈКП „Дрина” када искључе воду ради пуњења базена или одбију да им, на уштрб осталих корисника и мимо приоритета, испоруче количине воде које су им потребне.
💻 Извор: Општинска управа општине Мали Зворник
📷 Фото: Општинска управа општине Мали Зворник