Обнова пута у Доњој Борини после више од пола века
Руководство општине Мали Зворник, у присуству Ђорђа Мићића, представника извођача Предузећа за путеве (ПЗП) „Ваљево”, обишло је радове на асфалтирању пута у Доњој Борини у четвртак, 26. септембра.
Председник Републике Србије Александар Вучић је приликом посете Малом Зворнику обећао, између осталог, асфалтирање пута у Доњој Борини, те су радови од великог значаја за општину Мали Зворник у току.
Према речима Ђорђа Мићића, крајем августа примљен је налог за почетак радова на деоници пута у засеоку Андрача. Вредност радова, започетих 29. августа, је 75.800.000 RSD, а рок за завршетак радова је четири месеца, до краја децембра.
Будући да смо у периоду повољних временских прилика, извођач процењује да је обнову и асфалтирање ове деонице од 4200 метара могуће окончати до краја октобра.
Налогодавац, Јавно предузеће „Путеви Србије” проценило је да овај пут пролази кроз густо насељено место, спаја се са Зајачом и излази на Шарену Букву, те је, у перспективи, једна од две значајне споне између општина Мали Зворник и Крупањ. Друга деоница ка Крупњу, дужине 3800 метара, чија је важност неоспорна, налази се у Радаљу.
„Затекли смо пут у јако лошем стању, 3400 метара је неопходно темељно ревитализовати, али је једна деоница од 800 метара мање захтевна, те ће се ту радити само пресвлачење пута”.
Старији житељи Доње Борине памте да је тај пут рађен 1972. године, другачијим поступцима и технологијом, па ће учинак путара бити вреднован и очигледан.
Према Мићићевим речима, мештани су пресрећни, а њихове реакције и срдачност их подстичу да квалитетно изврше поверени им задатак.
У прошлости су бујице, ерозија, присуство каменолома у близини и камиона под оптерећењем додатно утицали на настала оштећења, која су захтевала озбиљну инвестицију у темељну реконструкцију.
Од 2007. године предузеће „Станковић гранит” је покренуло експлоатацију кречњака у сеоском насељу Доња Борина, где се производе разни тампони за путеве.
„Поред значаја за наше грађане, пут је од важности за привреду општине јер су два каменолома и правац ка Горњој Борини, изнад локације где се налазимо. Лакше ће се стизати и до Зајаче, Шарене Букве и Крупња. Председник Србије испуњава своја обећања! У непосредној близини је школа која очекује капиталну инвестицију, доградњу хале, топлану на биомасу и реконструкцију објекта. Вредност радова је милион и седамсто хиљада евра.
Мање општине имају скроман буџет и ми практикујемо да урадимо планску и пројектну документацију, што већ захтева огромна средства, али са тим можемо конкурисати код разних министарстава. Долазак председника Републике, Александра Вучића, два пута у једну малу општину, у кратком временском периоду, омогућио нам је бројне инвестиције, до данас незамисливе. Очекујемо и реконструкцију водоводне мреже на подручју малозворничке општине, реализацију пројекта водоснабдевања за раније недоступне висинске зоне, што ће коштати око два и по, до три милиона евра”, нагласио је Зоран Јевтић, председник општине Мали Зворник.
„Част је бити председник месне заједнице, у овом тренутку у Борини. Не верујем да у Србији постоји било која месна заједница да је више средстава добила него ова наша. Урађена је улична расвета, сада очекујемо завршетак пута. Било који следећи радови у Доњој Борини ће се знатно лакше обавити. Захваљујемо се Влади, председнику Србије и свим учесницима у овом пројекту који ће променити изглед нашег села”, истиче Миломир Петровић.
„Возио сам тешке камионе, камен за путеве, асфалт за ауто-пут Нови Сад – Суботица, Сомбор – Суботица”, казао нам је Обрад Максић, свестан значаја реконструкције ове деонице у Андрачи, јер је њихова породична кућа покрај пута и годинама су им камиони буком и прашином реметили мир.
Јесењи предах у Доњој Борини пријао је Радовану Петровићу, чија је породица настањена у Бечу и Хамбургу. „Доживео сам да видим обнову пута, отишао сам 1972. године и могу да уочим промене и напредак у овој земљи. Ради се, гради се, а основне потребе данас су путеви и вода. Још нам је потребна канализација, ја сам за то и да свака кућа допринесе, својим финансијским учешћем”.
Било да говоримо о делу села, улици или засеоку, како га житељи именују, у Андрачи су се људи углавном бавили пољопривредом, печењем креча и продајом дрва. Наши саговорници памте период када се живело знатно скромније, када су путничка и теретна возила била ретка и скупоцена, писма од најдражих и најрођенијих су чекали недељама.
Доња Борина данас броји нешто више од 500 домова, а мештани ће ускоро моћи да користе предности побољшања свих расположивих видова инфраструктуре и комуникације.
💻 Извор: Мали Зворник инфо
📷 Фото галерија: Мали Зворник инфо