Да се завичај не заборави: Јубилеј Народног посела у Малом Зворнику
До првог малог јубилеја који је обележен у четвртак, 6. марта, Библиотека „17. септембар” настојала је да Народно посело постане традиционална манифестација и о успеху сведоче број посетилаца и популарност манифестације која је ове године усклађена са обележавањем Међународног дана жена, а одржана је у четвртак, 6. марта, у великој сали Дома културе где су услови сада идеални за дружење преља, учесника културно-уметничког програма и посетилаца.
Према речима Славојке Спасеновић, директорице Библиотеке „17. септембар”, јубиларно посело са поносом представља чуваре традиције и обичаја нашег краја.
„Овај сусрет није само прилика да уживамо у народном стваралаштву, већ је подсетник на важност очувања културног наслеђа од заборава.
Задовољство нам је што су са нама, и ове године, дивне, вредне жене из Љубовије, Осечине и Пецке које својим вештинама, песмом и причама преносе дух прошлих времена.
Раме уз раме са нашим прељама, оне нас подстичу и подсећају на снагу, истрајност, мудрост жена које су кроз векове чувале породицу, дом и заједницу, чувале младе и преносиле им завештање предака. Нама је циљ да младе уведемо у тај свет традиције.
Оно што нам је важно је да наше становништво Малог Зворника и Подриња има богато наслеђе, попут велике ризнице коју треба отварати, неговати, чувати, преносити с колена на колено на млађе генерације. Наша библиотека је свесна тога, а суграђани препознају наша настојања.
Посебно значајан део вечерашњег Народног посела јесте традиционално такмичење у предењу вуне. Ова вештина некада је била свакодневни део живота, а данас је драгоцени бисер наше баштине.”
Неизоставне су вредне преље чији је допринос увек аутентичан.
Прело је један од облика женских моба (моба – обичај међусобног помагања на селу). Сазивају се да се обаве женски радови, као што су: чешљање вуне, гребенање, предење, плетење, хеклање. На прело се ишло да се нешто уради другоме или да се уради нешто за себе, али и ради песме и весеља.
Управо нам прела, песме, игре и весеља овог четвртка није недостајало, а вредне плетиње су дошле из свих месних заједница, у друштву гошћи из Азбуковице – Љубовије, Подгорине – Пецке и Осечине.
Народно посело има хуманитарни карактер, те су сви суграђани позвани да, уколико су у могућности, помогну у сакупљању средстава за лечење Драгана Лазића. На улазу у салу постављена је кутија за новчане прилоге. Будући да је у кратком року ово већ треће хуманитарно вече у установи културе, прикупљени новац је драгоцена подршка Драгановом оперативном лечењу у Белорусији, како би трансплантацијом бубрега постигао жељени квалитет живота.
И Хуманитарна фондација Буди хуман – Александар Шапић прикупља новчана средства за Драгана Лазића из Доње Борине (1986), те је увек могуће путем телефона пружити допринос овој акцији. Пошаљите SMS 1725 на 3030!
Медијски промотери су традиционално присутни: Продукција Три-Д,„Обичаји Рађевине – Породица Пантелић”, недељник и портал Лозничке новости и интернет портал Мали Зворник инфо.
Гости десетог посела и прела, под крилатицом „Да се не заборави”, били су извођачи културно-уметничког програма: Оркестар Бубе и Жељка Пантића, хармоникаш Свето Томић, Певачка група „Лозице” и Певачка група Библиотеке „17. септембар”, сплетом игара наступили су чланови фолклорне и музичке секције „Удружења грађана Мина и Андреј”, млађег, средњег и старијег узраста, односно фолклорне и музичке секције Библиотеке „17. септембар”.
До отварања Центра за развој иновација у области заштите животне средине у општини Мали Зворник, свих претходних година, Библиотека „17. септембар” организовала је са Удружењем жена „Незаборав” у омладинској сали изложбу народне радиности, под називом „Да се завичај не заборави”, када је тај простор и амбијент савршено одговарао свим учесницима посела. Посебан кутак био је издвојен за гастрономске специјалитете и изложбено цвеће.
💻 Извори: Мали Зворник инфо / Библиотека „17. септембар”
📷 Фото: Мали Зворник инфо