Завршна презентација пројекта „Женe на селу – актерке развоја туризма“
Удружење Центар за активизам, толеранцију и одрживи развој „Ад Дринум“, у оквиру пројекта под називом „Женe на селу – актерке развоја туризма“, организовало је 14. децембра завршну презентацију у сали Општинског већа општине Мали Зворник. Презентацији су присуствовали челници Општине Мали Зворник, представници Туристичке агенције „Абеона“ и Турист инфо, новинари, те учесници у пројекту (организатори и жене које су присуствовале радионицама).
Пројекат „Женe на селу – актерке развоја туризма“ одобрен је одлуком о расподели средстава по расписаном јавном конкурсу за финансирање програма и пројеката удружења од јавног интереса из буџета општине Мали Зворник за 2016.годину.
У Стратегији одрживог развоја Општине Мали Зворник за период од 2012 – 2017 године, у оквиру приоритета економски развоја један од стратешких циљева је развој туризма кроз програм подршке унапређењу свеукупне туристичке понуде.
Председник Општине Мали Зворник Зоран Јевтић најавио је интензиван рад у наредној години на креирању јединствене туристичке понуде општине, која, кроз адекватну промоцију, треба да допринесе туристичкој афирмацији и развоју места.
,,Пројекат „Женe на селу – актерке развоја туризма“ имао је за циљ да жене охрабри да буду свесније важности њихове улоге у погледу развоја туризма. Кроз радионице у три месне заједнице Амајић, Радаљ и Доља Борина и едукацију жене за препознавање пословне иницијативе у самозапошљавању жена, са фокусом на укључивање у развој сеоског туризма, анкетиране су учеснице како би се дефинисале и њихове потребе, могућности и жеље,“ истакла је Зорана Петковић, координатор на пројекту.
Учеснице у радионицама се, изузев две, до сада нису бавиле туризмом, али да имају могућности 82 одсто анкетираних суграђанки донело би одлуку да се бави сеоским туризмом у руралним областима, Радаљској бањи , приобаљу Дрине и Зворничког језера.
Одговори у анкети, помогли су да се дефинише и ,,џендер“ (gender – родна) компонента, јер је укључивање жена у оквиру друштвеног развоја такође један од стратешких циљева. Родна равноправност је неотуђиви, интегрални и недељиви део универзалних људских права. Родна равноправност је такође услов за постизање друштвене правде и sine qua non демократије (услов без којега се не може, неопходан услов).
Фото галерија: Мали Зворник Инфо
Новинар: Далибор Крстић