Потписивањем уговора са египатским инвеститорима општина Мали Зворник надомак је отварања новог погона за индустријску прераду дрвета

Три деценије након колапса локалног пионира дрвно-прерађивачке индустрије, све извеснији повратак индустријске прераде дрвета на простору некадашњег ДП „Гучево”

У сали Скупштине општине, у присуству државног секретара у Министарству привреде Републике Србије Бобана Бирманчевића, начелника Мачванског управног округа Жељка Марјановића, заменика председника општине Мали Зворник Милисава Деспотовића, председника Скупштине општине Радована Тадића, колегијума Општинске управе и представника медија, 21. марта потписан је Уговор између општине Мали Зворник и компаније „Egypt plywood” о уступању пословног простора за потребе покретања производње фурнира у Малом Зворнику.

Уговор су потписали председник општине Мали Зворник Зоран Јевтић и Мухамед Саид (Mohamed Saeid), представник египатске компаније.

У погону, који би ускоро требало да почне са радом у индустријској зони у Доњем Насељу, инвеститор намерава да у наредне две године запосли до 100 радника.

„Биће ово трећа по реду фабрика у општини Мали Зворник коју су страни инвеститори отворили у последње четири године, што је податак који, уз све остале показатеље и резултате рада локалне самоуправе, јасно говори о напорима које општина улаже настојећи да, уз подршку Републике Србије, оживи привреду на овом подручју и створи услове за веће запошљавање”, наводи се у информацији за јавност.

Пожелевши добродошлицу представницима египатских инвеститора, председник општине Мали Зворник, Зоран Јевтић, захвалио се државном секретару у Министарству привреде Бобану Бирманчевићу и начелнику Мачванског управног округа Жељку Марјановићу, на указаном поверењу, подршци и издвојеном времену, изразивши спремност локалне самоуправе на сарадњу и очекивања да ће нова инвестиција Малом Зворнику у кратком року пружити услове за рад у две смене, омогућити запосленима редовне приходе, а са првим пословним успесима и увођење друге производне линије.


Начелник Мачванског управног округа Жељко Марјановић честитао је руководству општине и грађанима Малог Зворника на потписивању Уговора и прилици да нова инвестиција допринесе смањењу незапослености, бољем привредном развоју локалне самоуправе и развоју целог Мачванског округа.


У име инвеститора, Мухамед Саид захвалио се председнику општине и свим званичницима који су подржали фирму „Egypt plywood” у настојању да у Србији започну посао са производњом фурнира, односно да у догледно време, у зависности од динамике остварења планова, направе и фабрику шперплоче. Надају се да ће овде бити прихваћени, а они ће дати све од себе да буду пример одговорног пословања и добре праксе.


Државни секретар у Министарству привреде др Бобан Бирманчевић истиче да је имао ту част да у име надлежног министрства и Владе Републике Србије присуствује потписивању једног овако значајног уговора. „Ово је можда мали корак за Србију, али за Мали Зворник је заиста велики и ми ћемо свакако то тако и посматрати. Заиста очекујем да ово буде и права прилика да се незапослени из Малог Зворника и околине већ, колико сутра, јаве на адресу ове компаније и распитују се за нова радна места. Управо на примеру Малог Зворника можемо да видимо колико је велики посао и шта је у ствари урадио Александар Вучић у претходних десетак година. Од државе Србије је направио најбољу дестинацију за инвеститоре. Не тако давно нико није знао, не где су Мали Зворник, Љубовија и Крупањ, нису знали где су Београд, Нови Сад и Ниш… Сада сви у Европи и у свету врло добро знају где је Србија, где је и Мали Зворник, Љубовија, Крупањ, Параћин, Владимирци, Коцељева, Уб… Огроман је посао урађен и оно што можемо и хоћемо да урадимо, то је да се, управо, председнику Александру Вучићу, и кроз овакве уговоре и на овај начин, захвалимо на свему што ради. Налазимо се у Србији која је, у овом тренутку, земља инвестиција, нових радних места и ово је прави пример да Мали Зворник покаже колико је ова Општинска управа, предвођена председником општине и овом екипом, успела за само неколико година да врати Мали Зворник на стазу успеха и лепе будућности. Будућност Малог Зворника и Србије је будућност Александра Вучића и хвала му на томе. Хвала још једном инвеститорима и видимо се на свечаном отварању фабрике”, казао је Бирманчевић.


Очекује се да ће у наредних месец дана бити започете припреме простора објекта, за око два месеца се очекује допрема машина, а тај период ће бити искоришћен и за разговоре са потенцијалним кандидатима за посао. У првој фази, потребно је од 30 до 35 радника, по једној смени, а планиран је и рад у две смене. Неопходна је и набавке сировина, тако да се отварање погона може организовати у времену од два до три месеца.

У складу са бројем радника, са доступношћу сировина и динамиком производње, изводљиво је да се покрене још једна линија, а максимални учинак би био постигнут са три производне линије. Сарадња ће бити остварена са Националном службом за запошљавање, посао није тежак, није захтеван, те је могуће организовати и извршити обуку за потребе овог технолошког система. Стога се не очекују значајне препреке у проналажењу потребног броја радника и њихових квалификација.

У Србији „Egypt plywood” до сада није пословао, а матична фабрика је у Египту, где се израђује фурнир, добијен прерадом квалитетног дрвета, и ради се шперплоча. Европа је извор сировина за дрвну индустрију Египта и ова одлука није случајна, а Србија управо има оно што је овој компанији потребно за израду производа из постојећег асортимана.


Према речима представника инвеститора, у врло кратком року, за пар дана, у Малом Зворнику савршено су дочекани, са стрпљењем, предусретљивошћу и мотивацијом да ова пословна сарадња успе, на обострано задовољство. Срдачан пријем и адекватан пословни простор, за опрему и одлагање сировина, су пресудили да ова општина постане права адреса и избор за почетак производње на тлу Европе.

Простор у индустријској зони је у непосредној близини турске компаније за производњу текстила, око 2200 m2, захтева опсежнију адаптацију дела објеката некадашње пилане, ДИП „Ново Гучево” у сродну делатност. Инвеститору је понуђен асфалтни паркинг простор, ближе магистралном путу, површине 1611 m2, а на располагању им је и 1044 m2 земљишта за одлагање дрвета. У непосредној близини је и адекватна трафо станица. Нова фабрика ће бити посебна целина, одвојена од суседног текстилног погона.

Показало се да се мањи погони успешније суочавају са свим флуктуацијама и непознаницама на тржишту који могу озбиљно осујетити производне планове, што смо и доживели на примеру фабрике текстила у Малом Зворнику.

У догледној будућности очекујемо и проширење погона „Bauwin Decor” у Брасини, запошљавање педесетак људи, а предузеће Ravnaja Trade најављује отварање постројења за производњу „каменог брашна” – филера, што захтева ангажовање нових двадесет радника. Тржиште има своја правила и послодавци који даљу боље услове, вреднујући раднике, имаће и предност у интересовању већег броја грађана из наше и суседних општине за запошљавање у тим фирмама, закључио је своје излагање председник општине Мали Зворник, Зоран Јевтић.

Друга основна привредна грана малозворничког краја била је дрвно-прерађивачка индустрија, у којој је функционисао и друштвени и приватни сектор. ДП „Гучево” је било једно од најуспешнијих предузећа у овој области, са широком палетом производа, од паркета до дрвених брикета за ложење, да би 1990. године било угашено, као и многи други привредни субјекти. Касније је пословало као ДИП „Ново Гучево”, са производњом резане грађе тврдих личћара, паркета, брикета и прерадом обловина. Међутим, слаба искоришћеност, иначе, застарелих капацитета и недовољна допрема трупаца отежавали су текуће пословање. Након приватизације систем „Гучево” није био конкурентан и никада се није вратио на стари колосек пословног успеха.

Извори: Мали Зворник инфо / Општинска управа општине Мали Зворник

Фото галерија: Мали Зворник инфо

Д.В.К.

Share