Доња Борина на корак од здраве воде за пиће
Од мајских поплава 2014. Доња Борина је суочена са озбиљним проблемом који је, чини се, надомак расплета. Вода у локалном водоводу није погодна за пиће, спремање хране, напајање стоке и заливање. Извориште „Заворје“, у којем је утврђена повишена концентрација тешких метала, налази се на територији месне заједнице Зајача, у којој је и истоимени рудник атимона.
Општина Мали Зворник, од тренутка када је обелодањено да вода у себи садржи веће количине антимона и олова, планира да искористи последње отворено извориште и три бунара на црпној станици Шипад, што гарантује до 35 л/с за снабдевање више насељених места, дела Доњег Насеља, дела Радаља, већег дела Доње Борине и дела Брасине, а издвојена су значајна, милионска, средства за реконструкцију старе и изградњу нове водоводне мреже, постављањем ПВЦ цеви пресека фи 250 (Ø 250).
У Доњој Борини се тренутно користи цистерна са водом за пиће и неколико стационарних цистерни. Уз обећање да ће до краја ове године 80 одсто проблема Доње Борине бити решено, председник општине Зоран Јевтић, недавно је пренео своје јавно извињење мештанима Доње Борине. Но, надомак села, око четири километра од центра, искрсли су проблеми имовинско-правне природе. Тим поводом, састанак мештана Доње Борине са председником општине Мали Зворник Зораном Јевтићем и директором ЈКП ,,Дрина“ Бошком Марковићем одржан је средином седмице, уз посредовање администратора странице Општина Мали Зворник – Глас народа Жељка Богдановића. Детаљан записник са овог састанка водио је председник МЗ Доња Борина Зоран Танацковић.
,,Водовод у Доњој Борини постоји од 1978. године, коришћењем изворишта „Заворје“ и „Млаква“. Када смо утврдили да вода у Доњој Борини садржи веће количине антимона и олова, схватили смо да морамо обезбедити алтернативни и квалитетни вид снабдевања ове месне заједнице. Оно чиме се од 2013. године водовод ЈКП “Дрина“ посебно може похвалити јесте извориште „Шипад“. Хидроелектрана „Зворник“ је у оквиру постојећег изворишта инвестирала извођење два бушена бунара, савремене црпне станице са два резервоара укупне запремине од 1000 м3, чиме је обезбеђено додатних 20 л/с воде за пиће и пратећи резервоарски простор. Повећањем издашности овог изворишта стичу се потребни услови за дистрибуцију воде из Малог Зворника и према Доњој Борини.
Буџетом општине опредељена су значајна средства за изградњу водовода од пилане ,,Ново Гучево“ до кривог пута, потом од кривог пута до Дринске стене. Сада чекамо употребну дозволу, а чињеница је да бисмо већ данас могли довести воду до основне школе, јер је од Петковића до школе цевовод лако прошао“, истиче директор ЈКП ,,Дрина“ Бошко Марковић.
Он је нагласио да у првој фази изградње водовода у Доњој Борини сви мештани чије су куће до 170 метара надморске висине могу очекивати нормално снабдевање водом, што је око 60 одсто становништва, а остали ће се до завршетка друге фазе водовода снабдевати са јавних чесми у центру села. ,,Но, на две парцеле имамо застој јер власници траже надокнаду коју нисмо у стању да им пружимо. Према досадашњем искуству, поједини власници, кроз чија имања пролази траса водовода су тражили прикључак и то им је одобрено. Онај ко је тражио новчану надокнаду добија новац који проценитељ одреди. Наиме, обавеза правичне надокнаде је наша, па позивамо овлашћеног судског вештака који одређује износ. Дакле, све што закон дозвољава власнику парцеле ће бити надокнађено. Један корисник није пристао на процену вештака. У тим околностима пред нама је друго решење које захтева измештање трасе и измену пројектне документације, што може поново захтевати неколико месеци. Ми смо већ раније непотребно задржани четири месеца. Суграђани морају знати да један метар водовода кошта око 3000 динара, а било је неопходно да се његова изградња планира буџетом или ребалансом буџета, ако прилив финансијских средстава то дозволи“.
Учесници састанка нису били у потпуности задовољни излагањем директора комуналног предузећа и чињеницом да за 15 месеци није могуће довршити деоницу водовода ка Доњој Борини. Појединци сматрају вода не ваља откако је извориште ,,Заворје“ укључено у систем за водоснабдевање и да треба испитати ко је одговоран за ту одлуку. Истакли су да су предуго пили затровану воду из локалног водовода, а сада користе воду из цистерне којом се перу улице и из црне каце. Занимало их је да ли је вода коју тренутно користе потпуно исправна, чиста, дезинфикована. Мештани који ни након отварања новог водовода неће имати воду из изворишта ,,Шипад“ су изразили незадовољство оваквим решењем.
,,Квалитет пластике у пет цистерни које користите у Доњој Борини је потврђен сертификатима и због тога су плаћене скупље. Вода у њима је хемијски исправна. Ви их колоквијално називате кацама. Нема разлога да бринете о квалитету воде из цистерне је ЈКП ,,Дрина“ пере улице водом за пиће, јер немамо новца за другу цистерну са техничком водом. Да би свако домаћинство добило воду у Борини, пројектна документација предвиђа нову црпну станицу у селу која ће пумпати воду до удаљенијих и виших кота. За прибављање дозволе ће нам требати шест месеци до годину дана“, рекао је Марковић.
Председник општине Зоран Јевтић истиче да је локална самоуправа определила нових 9.000.000 динара за решавање поменутих проблема, а ванредна ситуација за Доњу Борину и Брасину је уведена 7. септембра одлуком општинског штаба за ванредне ситуације. ,,Паралелно са вашом радимо и водоводну мрежу Доња Трешњица – Амајић – Читлук – Цулине. Свуда наилазимо на препреке, али сматрам да један човек не може пресудно успорити и утицати на потребе да 2500 људи добију воду. Упутили смо допис Полицијској станици Мали Зворник да нам пруже помоћ у тренутку улажења у спорни посед, али по њиховом тумачењу полиција не може асистирати у овим ситуацијама и околностима. Због тога чекамо одговор министра, директора полиције и Сектора за ванредне ситуације“, казао је Јевтић.
Мештанин Доње Борине Станислав Грујо Крсмановић обратио се скупу и истакао да је овај састанак организован због њега. ,, Ангажовао сам три адвоката, то је моја дедовина и ја се не слажем да користе мој посед. Обратио сам се правницима да заштитим своју породицу и плацеве моје троје деце“.
Председник општине Мали Зворник Зоран Јевтић огласио се у петак путем друштвене мреже Фејсбук, где свакодневно комуницира са грађанима, следећом информацијом: ,,Драги пријатељи само да Вас информишем да ме је јуче контактирао начелник Мачванског управног округа Драгослав Милановић и да је тражио хитан одговор од начелника полицијске управе у Шапцу Славише Спасојевића зашто полицијска станица у Малом Зворнику није дала асистенцију да би се извели радови. Општинско руководство које предводим је понедељак у 12,00 позвало начелника полицијске станице у Малом Зворнику Славишу Несторовића да дође са сарадницима у општину ради превазилажења нагомиланих проблема и евентуалног решавања.“
Теме скупа који је у среду уприличен у Доњој Борини, поред застоја у завршетку прве фазе водоводне мреже, биле су и јавна расвета која се у овом селу искључује након поноћи, нередован аутобуски превоз, обнова мостова који су порушени током бујичних поплава 2014. године и почетак реконструкције дринске магистрале ка Лозници.
Према изјавама присутних званичника, рационализација је усвојена по одлуци Општинског већа, а паљење и гашење уличног светла се прилагођава, пре свега, школској деци. Јавно – приватним партнерством могуће је увести ЛЕД расвету, знатно скупљу за увођење, али изузетно исплативу за коришћење. Разумевање и солидарност су још увек неопходни за функционисање свих сеоских насеља у општини, јер поједини засеоци још увек немају уличну расвету.
Коментаришући аутобуски саобраћај, председник општине Зоран Јевтић појаснио је да актуелни превозник ,,Ластра“ у појединим насељима послује на граници рентабилности и захтеваће повећање месечних субвенција од општине у околностима када, рецимо, у селима минималан број путника са полазне станице користе превоз аутобусима. Општина планира да се обрати и другим превозницима који у возном парку имају возила са мањом потрошњом, комбибус или мање аутобусе, како би и у таквим насељима опстао јавни превоз.
Општина је одлуком усвојила програм обнове четири моста. Очекивана донација је три милона динара, а Путеви Србије ће бити извођачи радова. Урађено је идејно решење и радиће се пројекат. Власници земље где су лоцирани приватни мостови морају дати своју сагласност. Општинска управа очекује сагласност свих надлежних инстанци како се не би поновила ситуација да се уложе милиони у мост који се потом мора рушити. Мост на Лепеници је тренутно споран након пријаве једног мештанина и жалбе пољопривредној инспекцији.
Подсетимо, општински штаб за ванредне ситуације Мали Зворник саопштио је средином јуна 2014. године да је квалитет воде испитивао Завод за јавно здравље у Шапцу, а да су анализе узорака воде, узете са изворишта „Заворје“ и у школи у Доњој Борини, показале повишене вредности антимона.
У информацији о квалитету воде у Доњој Борини, који је испитивао Завод за јавно здравље из Шапца, наведено је да су анализе узорака воде узетих са изворишта „Заворје“ и „Млаква“, показале повишене вредности антимона. Како би се са сигурношћу знало да је становништво у Доњој Борини упознато са чињеницом да вода из водовода није за употребу, сваком домаћинству у том селу појединачно је достављена информација о квалитету воде и забрани коришћења.
До окончања изградње водовода за Доњу Борину и прикључења тог села на градску водоводну мрежу, ЈКП „Дрина“ Мали Зворник преузело је обавезу да свакодневно за становништво овог насеља обезбеђује довољне количине воде из цистерне. У почетку је обезбеђена и одређена количина флаширане воде из достављене хуманитарне помоћи.
Уредник: Далибор Крстић
Фото: Далибор Крстић (Nikon Coolpix L23)
Прилог: Мапе изградње водоводне мреже у Доњој Борини, по фазама.
Корисни линкови:
http://jkpdrina.rs/vodovod-i-kanalizacija/
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.678855405584230.1073741962.272883132848128&type=3
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.347018908767883.1073741841.272883132848128&type=3
http://www.loznicainfo.com/voda-u-donjoj-borini-zagadena-antimonom/