Дневник финалисте: Лазар Јовановић на Future Agro Challenge 2017

Дневник финалисте: Лазар Јовановић на Future Agro Challenge 2017

Грб Малог Зворника и застава Србије у Јоханезбургу на светском финалу такмичења у агро бизнису Future Agro Challenge 2017

Лазар Јовановић из Малог Зворника, са пројектом „Smart Watering“, учесник је светског финала такмичења у агро бизнису које је одржано у Јужноафричкој Републици, од 12. до 15. марта, у конкуренцији националних победника из око 50 држава, са пет континената, а његова иновација представљена је потенцијалним инвеститорима на Future Agro Challenge (FAC) конференцији. У питању је систем за даљинско наводњавање, над којим се управљање и надзор врше путем поруке на мобилном телефону. Са овим пројектом Лазар Јовановић победио је на такмичењу Future Agro Challenge Srbija, одржаном крајем прошле године, 18. новембра, за време Global Enterpreneurship Week (GEW), у организацији Serbia Start Up из Новог Сада.

Након освојеног првог места на националном финалу такмичења у агро бизнису, Лазар Јовановић пласирао се на светско финале такмичења за стартапе и предузетнике Future Agro Challenge. По дефиницији, стартап је пословна идеја која подразумева неку изузетну иновацију у пословању. Стартап је млада фирма која развија потпуно нови, никада виђени производ (често базиран на најновијим технологијама). Сама реч значи покренути или започети.

Лазар нам је пренео утиске из Јоханезбурга и Преторије:

,,Future Agro Challenge 2017 и Global Entrepreneurship Congress 2017 су завршени. Искористили смо време проведено на конгресу да упознамо велики број људи из свих делова света који су иноватори у разним областима пољопривреде, да бисмо се умрежили са њима, разменили искуства и помогли једни другима.

Имали смо прилику да заједно са свих 50 учесника такмичења представљамо наше идеје инвеститорима и фондовима за развој из различитих делова света – од Европе, преко Африке до Северне Америке и са њима смо имали одличне и конструктивне разговоре чији ће плодови бити видљиви у будућности.

Амбасадор Србије у Јужноафричкој Републици, Божин Николић, посетио је наш штанд на сајму у оквиру GEC конгреса. Са амбасадором смо разговарали о пословним могућностима у Јужној Африци, али смо имали част и да будемо гости у његовој резиденцији.

Са поносом истичемо да смо једини предузетници из Србије који су присуствовали сајму било које врсте у Јужној Африци у последњих 10 година, према речима амбасадора.

Такмичење Future Agro Challenge i Global Entrepreneurship Congress 2017 су иза нас. Ми се већ враћамо пословима који нас чекају, по повратку са пута. Сабирамо утиске и искуства, а најважнија желимо да поделимо са вама. 

Први дан након слетања, ујутру до 9.00 сати почело је званично отварање где су говоре држали организатори и након тога су подељене две групе за презентовање идеје у три минута (pitch). Представници земаља учесница били су свих старосних доба, од младих људи попут мене до људи који имају више од 50 година. Ми смо први наступали у нашој групи, и имали смо сучељавање (“battle“) са девојком из Мексика. Ту је било доста публике, камере су снимале, а само бодовање је вршио трочлани жири који чине људи из Industrial Development Corporation и сви су из света бизниса.

Другог дана је наредна група учесника имала pitch, најједноставније речено, презентовање стартaпа пред инвеститорима, док смо ми слушали говоре Џефа Хофмана (Jeff Hoffman), кооснивача америчких компанија и комерцијалних вебсајтова: priceline.com и booking.com. Он нам је држао презентацију до сат и по о томе колико је битно имати културу односа међу запосленима (“company culture“), о својој “no jerk policy“, са циљем да се не трпе ,,препотентни“ људи који понижавају остале запослене или их отворено вређају, чак и без разлога. Злостављање, тлачење, дискриминација, увредљиво понашање на радном месту погоршавају морал и продуктивност. Говорио је како је битно да лидер има јасне принципе од којих не сме одустати ни по коју цену, што се односа према својим запосленим сарадницима тиче. Појаснио нам је зашто је важно да се са истим поштовањем третирају и чистачица и најбољи агент продаје или директор. Говорио је и о вештинама које треба да поседује извршни директор (Chief executive officer – CEO), пошто је он један од најпознатијих светских CEO. Објаснио је зашто не можете све послове обављати сами, већ изабрати оно у чему сте најбољи и окружити се људима који су исто тако најбољи у неким другим стварима. Јако корисна и поучна презентација за сваког ко жели да буде добар менаџер и лидер. Друга презентација тог дана је била од стране једног предузетника који је говорио у производима, продаји и преносио искуства из те области.

Тог другог дана, око 16.00 часова, проглашено је осам најуспешнијих пројеката (топ VIII), који су наступали на затварању GEC-a (Global Entrepreneurship Congress). Нажалост, нисмо ушли у топ VIII, а те вечери смо имали пријем у Шведској амбасади у Преторији и провели три сата дружећи се са колегама, учесницима финалног такмичења. Говоре су држали амбасадорка Шведске, амбасадор Америке и амбасадор Холадније, пошто су те три земље суорганизатори, учесници у организацији такмичења.

Трећег дана смо поставили штанд у сајамској сали GEC-a, у Sandton Convention Centre. Ту смо имали прилику да говоримо са људима о нашем производу и да се упознајемо, представљајући свој академски круг, земљу, завичај и општину у најбољем светлу. Истог дана су биле заказане сесије са инвеститорима. Сваки тим је имао седам рунди разговора са инвеститорима од по петнаестак минута. Ту смо им презентовали нашу идеју, тржиште, потенцијал и остале информације од интереса за њих. Они су нам уједно били и ментори, јер су нам давали корисне савете на шта да обратимо пажњу, шта они хоће да виде. Углавном, сви траже глобално, масовно тржиште и јасан план како ће им се вратити инвестирана средства.

Ово је трећи Future Agro Challenge и од прошле године организатори су укинули новчану награду за победника, схвативши да новац не помаже у развоју идеје, а праве идеје увек саме нађу свој пут до новца, ако су јако добре, изузетне, креативне, иновативне. Стога се некако стекао утисак да је смисао свега да се ми ту умрежимо са људима из свих делова света који имају сличне идеје, као и са великим бројем инвеститора, што смо свакако својим наступом и пословношћу учинили.

Искрено, мени је такмичење доста проширило неку слику и схватања, поимање тога шта је све неопходно да би један бизнис успео. Схватио сам колико, у ствари, идеја не значи апсолутно ништа без перфектне реализације, јер идеја има много, али само оне које се успешно реализују се броје. Такмичење је оставило на мене јак утисак јер се добије глобална слика тржишта и могућности у свету. Једноставно, окружени сте све време људима који су крем светског бизниса. Када разговарате са таквим људима и слушате искуства таквих људи то вас баш онако раздрма и освести на неки начин. Тек тада човек увиди колико увек може да научи и да је искуство нешто најдрагоценије и највредније.

Пошто смо другог дана упознали нашег амбасадора у Јужној Африци (ЈАР), господина Божина Николића, он се одушевио што смо ми излагачи на једном тако великом конгресу и позвао нас је да будемо његови гости. Послао је возача по нас и следећег дана угостио нас је у својој резиденцији у Преторији (Чване). Разговарали смо о потенцијалу афричког тржишта, а касније смо водили неке неформалне разговоре уз ручак. Он је један пријатан и непосредан човек. Веома је гостопримљив и прави домаћин. Велики дипломата указао ми је толику част, какву у животу нисам доживео.

Четвртог дана изложба је и даље трајала на сајамској поставци конгреса, али је одржано и финално такмичење, где је победу однела једна од две идеје из Јужноафричке Републике: Систем ,,Reel Gardening““, закључио је Лазар Јовановић свој дневник несвакидашњег путовања и боравка у Јужној Африци.

Лазар је апсолвент на Факултету техничких наука (ФТН) у Новом Саду, на Департману за енергетику, електронику и телекомуникације, смер електричне машине и енергетска електроника. Завршио је и струковне студије на Факултету техничких наука, смер електроенергетика – обновљиви извори енергије.
Његов сапутник био је пријатељ и исписник, програмер Зоран Ђукић, 1991. годиште. Недавно је успешно окончао мастер студије на Природно математичком факултету (ПМФ) у Новом Саду. Он је сарадник при програмирању, у реализацији пројекта „Smart Watering“, система даљинског наводњавања који је идеја нашег суграђанина Лазара Јовановића.

Победнички систем ,,Reel Gardening“, иноваторке Claire Catherine Reid, датира од 2002. године. Овај систем смањује потрошњу воде за узгајање поврћа за феноменалних 80 процената. Семе разних култура смештено је у биоразградиви папир који одржава погодну влажност, смањује се употреба воде и цурење воде у земљишту. Изузетно решење, једноставан, исплатив и погодан начин за све људе да на малом простору узгајају поврће, лековито биље и цвеће. Нарочито је погодна за почетнике. Трака је означена тако да корисницима покаже праву дубину земљишта. Направите бразду у земљи и засадите своју траку до обојене линије.

Извори: Smart Watering – Serbia / Mali Zvornik Info / Reel Gardening

Фотографије са светског финала такмичења за иновације у пољопривреди Future Agro Challenge 2017

Фото галерија: Future Agro Challenge / Smart Watering – Serbia / Global Entrepreneurship Network

Новинар: Далибор Крстић, инжењер заштите животне и радне средине.

Share